class="page-template-default page page-id-17749 group-blog masthead-fixed full-width singular wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1 vc_responsive"
Local Election Results | KRVN Radio

Local Election Results

election header
2014 General Election
Unofficial Local Results

CountyCommissioner

Copy of Dawson County Election Results - 2016 Primary

DEMOCRAT - PRESIDENTIAL - FOR PRESIDENT OF THE UNITED STATESRESULTS
Hillary Clinton
Bernie Sanders
Write-In
DEMOCRAT - CONGRESSIONAL - FOR REPRESENTATIVE IN CONGRESS DISTRICT 3 RESULTS
Write-In
DEMOCRAT - STATE - FOR PUBLIC SERVICE COMMISSIONER DISTRICT 5RESULTS
Write-In
LIBERTARIAN - PRESIDENTIAL - FOR PRESIDENT OF THE UNITED STATESRESULTS
Marc Feldman
Gary Johnson
Steve Kerbel
John McAfee
Austin Petersen
Write-In
LIBERTARIAN - CONGRESSIONAL - FOR REPRESENTATIVE IN CONGRESS DISTRICT 3RESULTS
Write-In
LIBERTARIAN - STATE - FOR PUBLIC SERVICE COMMISSIONER DISTRICT 5RESULTS
Write-In
NONPARTISAN - FOR UNIVERSITY OF NEBRASKA BOARD OF REGENTS DISTRICT 7RESULTS
Bob Phares
Write-In
SCHOOL - FOR COZAD DISTRICT 11 SCHOOL BOARD MEMBERRESULTS
Miranda A. Cook
Joel Carlson
Ann K. Burkholder
Cindy Volkmer
Laura Peltier
Troy G. Hosick
Dallas Schroeder
Michele R. Starman
Wendy Thome
Write-In
Write-In
Write-In
SCHOOL - FOR ELM CREEK DISTRICT 9 SCHOOL BOARD MEMBERRESULTS
Lynette J. Mitchell
Marvion Reichert Jr.
Morgan Fouts
J.C. Ourada
Suzanne Brodine
Gloria Ourada-Simonson
Jeni Brown
Write-In
Write-In
Write-In
NONPARTISAN - FOR LEXINGTON REGIONAL HOSPITALRESULTS
David P. Irwin
Tucker Case
Tara Naprstek
Paul Homan
Kerry Teetor
Rob Anderson
Theresa Stuart
Wayne K. Weston
Write-In
Write-In
Write-In
NONPARTISAN - FOR COZAD COMMUNITY HOSPITALRESULTS
Linda R. Benjamin
Matt Burkholder
Write-In
Write-In
NONPARTISAN - FOR GOTHENBURG MEMORIAL HOSPITALRESULTS
Monty L. Bowman
Helen Cool
Mike Bacon
Write-In
Write-In
Write-In
REPUBLICAN - PRESIDENTIAL - FOR PRESIDENT OF THE UNITED STATESRESULTS
Ben Carson
Ted Cruz
John R. Kasich
Marco Rubio
Donald J. Trump
Write-In
REPUBLICAN - CONGRESSIONAL - FOR REPRESENTATIVE IN CONGRESS DISTRICT 3RESULTS
Adrian Smith
Write-In
REPUBLICAN - STATE - FOR PUBLIC SERVICE COMMISSIONER DISTRICT 5RESULTS
Jerry Vap
Mary Ridder
Write-In
REPUBLICAN - COUNTY - FOR COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5RESULTS
Butch Hagan
Rod B. Reynolds

County_Question[table “39” not found /]

City_Mayor

Local Cash Grains-Nebraska-Central

August 22, 2017
PRICES ARE SUBJECT TO CHANGE WITHOUT NOTICE
LOCATIONCORNSOYBEANSWHEAT
Lexington Gavilon3.118.272.89
Cozad Gavilon3.118.27
Kearney Gavilon3.098.57
Edison Ag Valley Coop3.038.323.12
Eustis Ag Valley Coop3.038.27
North Platte Ag Valley Coop3.038.32
KAAPA Grain Elm Creek3.018.37
KAAPA Ethanol Minden3.14
Country Partners Gothenburg3.088.37
Country Partners Farnam3.048.272.99
Nebraska Corn Processing- Cambridge3.21

Local Cash Grains-Nebraska-East

August 22, 2017
PRICES ARE SUBJECT TO CHANGE WITHOUT NOTICE

LOCATIONCORNSOYBEANS
Pacific Aurora, LLC3.138.51
Aurora Coop Grand Island3.078.63
Green Plains Energy Central City3.21
Flint Hills Resources Fairmont3.22
Gavilon Grand Island3.01
Gavilon Clarks3.068.48
Farmers Coop Dorchester3.068.63
Farmers Coop Fairmont3.068.63
ADM Milling Lincoln3.06
ADM Soybean Processing Lincoln 8.98
ADM Soybean Processing Fremont8.88
ADM Corn Processing Columbus3.28
West Plains LLC- Lincoln3.068.77
Central Valley Ag Shelby3.028.45


UNOFFICIAL RESULTS

PRESIDENTIAL TICKET
Donald J. Trump, President
Michael R. Pence, Vice President
5,935
Hillary Clinton, President
Tim Kaine, Vice President
2,116
Gary Johnson, President
Bill Weld, Vice President
377
Jill Stein, President
Ajamu Baraka, Vice President
58
Write In - President
Write In - Vice President
76

CONGRESSIONAL TICKET
Adrian Smith, Republican7,281
Write In 173

STATE TICKET
For Public Service Commissioner - District 5
Mary Ridder, Republican6,659
Write In 130

COUNTY TICKET
For County Commissioner - District 1
E. Dean Kugler, Republican1,958
Write In 21
For County Commissioner - District 4
P J Jacobson, Republican1,664
Write In 16
For County Commissioner - District 5
Butch Hagan, Republican812
Write In 49

NONPARTISAN TICKET
For University of Nebraska Board of Regents District 7 - 6 year term
Bob Phares6,443
Write in90
Chief Justice of the Supreme Court
Shall Chief Justice Michael G. Heavican be retained in office?
Yes5,297
No1,578
Judge of the Supreme Court District 6
Shall Judge John F. Wright be retained in office?
Yes5,614
No1,406
Judge of the Court of Appeals District 6
Shall Judge Frankie J. Moore be retained in office?
Yes5,377
No1,367
Judge of the Nebraska Workers' Compensation Court
Shall Judge Daniel R. Fridrich be retained in office?
Yes5,270
No1,402
Judge of the Nebraska Workers' Compensation Court
Shall Judge John R. Hoffert be retained in office?
Yes5,238
No1,390
Judge of the Nebraska Workers' Compensation Court
Shall Judge James R. Coe be retained in office?
Yes5,209
No1,425
Judge of the District Court District 11
Shall Judge James E. Doyle, IV be retained in office?
Yes5,858
No1,392
Judge of the District Court District 11
Shall Judge David W. Urbom be retained in office?
Yes5,347
No1,329
Judge of the County Court District 11
Shall Jude Anne M. Paine be retained in office?
Yes5,233
No1,289
Judge of the County Court District 11
Shall Judge Jeffrey Wightman be retained in office?
Yes5,793
No1,297
For Central Community College Board of Governors - District 2
David A. Stubbs6,192
Write in 86
For Central Community College Board of Governors - At Large
Sam Cowan6,024
Write in 87
For Central Platte Natural Resource District Board Member - Sub District 1
Jay D. Richeson3,752
Write in 46
For Central Platte Natural Resource District Board Member - Sub District 2
Dwayne Margritz2,721
Write in 49
For Central Platte Natural Resource District Board Member - Sub District 3
Marvion Reichert Jr.98
Write in 3
For Central Platte Natural Resource District Board Member - 2 year term
Charles J. Bicak1,527
Keith Ostermeier4,199
Write in 52
For Custer Public Power District Board of Directors - At Large - 6 year term
Brad Howard1
Greg J. Smith
Write in
For Dawson Public Power District Board of Directors - Dawson Subdivision - 6 year term
Paul Neil2,284
Write in18
For Central Nebraska Public Power and Irrigation District - Dawson Subdivision - 6 year term
David Rowe4,365
Kent L. Aden2,751
Write in 37
For Educational Service Unit #10 District 8 Board Member
Gene Libal4,169
Write in 59
For County Weed Board (Vote for up to three)
Dale Gengenbach5,108
Matt Hothem3,905
Thurman Williams3,715
Write in 47
Write in 22
Write in 14

SCHOOL TICKET
For Lexington District 1 School Board Member (Vote for up to three)
Larry Steinberger1,692
Al L. Copper1,268
Cindy Benjamin1,584
Carlos Saiz1,738
Write in 24
Write in 7
Write in 4
For Cozad District 11 School Board Member (Vote for up to three)
Joel Carlson949
Ann K. Burkholder1,121
Troy G. Hosick747
Dallas Schroecder753
Michele R. Starman1,080
Write in 18
Write in 2
Write in
For Gothenburg District 20 School Board Member (Vote for up to three)
Jeremy Sitorius1,414
Kyle Fornoff930
Becky Jobman1,030
Write in 9
Write in1
Write in 1
For Overton District 4 School Board Member (Vote for up to three)
Heather Brennan308
Keith V. Rudeen356
Joel Meier362
Write in 3
Write in 3
Write in 1
For S-E-M District 101 School Board Member (Vote for up to three)
Kirby Burden249
Matthew Glatter282
Bryce Williams331
Write in 7
Write in 9
Write in 1
For Callaway District 180 School Board Member (Vote for up to three)
Michael Reiff6
Curtis Stallbaumer9
Benda Still10
Write in3
Write in 0
Write in 0
For Elm Creek District 9 School Board Member(Vote for up to three)
Lynette J. Mitchell334
Marvion Reichert Jr.308
Morgan Fouts381
J.C. Ourada505
Suzanne Brodine374
Jeni Brown300
Write in 6
Write in 0
Write in 0
For Elwood District 30 School Board Member (Vote for up to three)
Nicholas Niemeier435
Thomas B. Martin353
Shelly L. Jorges550
Kelly Gydesen621
Write in 14
Write in 0
Write in 0
For Eustis-Farnam District 95 School Board Member (Vote for up to three)
Ginger Craig163
Alan L. Smith154
John Keller162
Write in 0
Write in 0
Write in 0

CITY TICKET
For Lexington City Council (Vote for up to three)
Linda Miller1,034
Dora A. Vivas1,504
Jeremy Roberts1,311
Write in 34
Write in 13
Write in 7
For Cozad City Council East Ward
Ronald L. Olds636
Write in 7
For Cozad City Council - West Ward
Charles Block646
Write in 2
For Gothenburg City Council East Ward
Randall G. Waskowiak649
Write in 4
For Gothenburg City Council West Ward
Jeffrey M. Kennedy571
Write in 24
For Lexington Airport Authority - 6 year term (Vote for up to two)
David B. Smith1,574
Virgil E. Coryell1,162
Write in 31
Write in9
For Cozad Airport Authority - 6 year term (Vote for up to two)
Leland Spanjer903
Joel Heltz841
Write in 4
Write in 0
For Gothenburg Airport Authority - 6 year term
Craig D. Bartruff1,249
Write in 19

VILLAGE TICKET
For Village of Eddyville Board Member (Vote for up to two)
Sara Nichols21
Gary L. Rohde28
Write in 1
Write in
For Village of Farnam Board Member (Vote for up to three)
Charley Johnson53
Calvin J. Krepclk55
Dan L. Widick32
Cory S. Heath34
Write in 31
Write in 1
Write in
For Village of Overton Board Member (Vote for up to three)
Stan Jeffries85
Brian Freeman111
Rob Ecklund123
Paul S. Leibhart68
Jean Raney132
Write in 6
Write in
Write in
For Village of Sumner Board Member (Vote for up to three)
Paul Zerr14
David P. Irwin36
DeeAnn Detter54
Darrell Barta49
Dennis Simmons87
Mary Scoville-Sinner66
Write in 4
Write in
Write in

REFERENDUM ordered by Petition of the People
Referendum No. 426
A vote to "Retain" will eliminate the death penalty and change the maximum penalty for the crime of murder in the first degree to life imprisonment by retaining Legislative Bill 268, passed in 2015 by the First Session of the 104th Nebraska Legislature.
A vote to "Repeal" will keep the death penalty as a possible penalty for the crime of murder in the first degree by repealing Legislative Bill 268, passed in 2015 by the First Session of the 104th Nebraska Legislature
Retain2,735
Repeal5,470

[table “18” not found /]

[table “19” not found /]

[table “38” not found /]

City_Council[table “3” not found /]

[table “4” not found /]

[table “5” not found /]

Check back often to find more "All American Summer" registration locations.

LOCATIONSPONSOR NAME
A
Abilene, KSAbilene Machine
B
Broken BowTeam Physical Therapy
C
CairoStoltenburg Irrigation
CambridgeFirst State Bank
ColumbusIsland Supply Welding Company
CozadCollin's Automotive
Cozad Auto Supply
Eustis Body Shop
Nebraska Ag & Irrigation
Runza
CreteJay's Oil
D
DoniphanBank of Doniphan
E
ElwoodBrell Realty and Auction
Elwood Hometown Cooperative Market
EustisEustis Body Shop
F
FarnamFirst State Bank
FranklinFranklin State Bank
Ingram Feed & Seed
Rightway Grocery
G
GibbonMid Nebraska Chemicals Inc
GothenburgRunza
Sander Furniture
Grand IslandBandits Sports Bar
Bank of Doniphan
Boop's Shooter's Supply
Eustis Body Shop
Island Supply Welding Company
Simpson Farm Enterprises, Apache Sprayers
Stuhr Museum
Texas T-Bone
H
HastingsAdams County Fairgrounds Office
Auto Glass Experts
Bank of Doniphan
Custom Pack
Dykeman's Camper Place
Furniture Direct
Gary Michael's Clothiers
Island Supply Welding Company
Hebron
HolbrookFirst State Bank
HoldregeCentral Valley Irrigation
CHS
Lundeen-Isaacson Insurance Agency
South Central Diesel
I
Imperial
J
Johnson Lake
K
KearneyBarney Insurance
Buzz's Marine
Central Valley Irrigation
Eustis Body Shop
Gary Michael's Clothiers
Heartland Bank
Heartland Motor Sports
Little Mexico
The Cowpoke


L
LexingtonBarney Insurance
Central Valley Irrigation
Chester's Antique Home & Garden
Eustis Body Shop
The Corner Cafe
Lexington Regional Health Center
Loudons of Lexington
Plum Creek Market Place
Mac's Short Stop
Nebraskaland Truck Center-I-80 Interchange
Nebraskaland Tire Center-Plum Creek Parkway
O'Hanlon Seed, Pioneer Dealer
Team Detail
LincolnBarney Insurance
Texas T-Bone
Litchfield
M
McCook
MindenMinden Exchange Bank & Trust
Stadler Implement
N
NorfolkIsland Supply Welding Company
North PlatteLarry's RV Sales & Service
Sander Furniture
O
OvertonBills Custom Manure Hauling
OxfordAmpride/Ag Valley Coop
P
Pleasanton
R
Ravenna
RiverdaleHeartland Bank
S
Shelton
StamfordCommunity Bank, a division of First State Bank of Farnam
SumnerTub's Pub
W

NameEventTown
Shirley BurkheadOverton Goodwill DaysOverton
Brett WoodOld Glory DaysMaywood
Molly BlickenstaffWilsonville RodeoWilsonville
Sue GugelBlowin' The Doors Off Firemens BBQOconto
Nancy NilesFarmers MarketHenderson
John McReynoldsEustis RemotesEustis
Jeff MooreEustis RemotesEustis
Jesus Guerre JrCozad Health Systems GroundbreakingCozad
Rachel HraskyEddyville RodeoEddyville
Cassie CalhounCollins Automotive RemoteCozad
Wayne HowardWurst TagEustis
Erika HuntOxford Turkey DaysOxford
Bill TalbertAnnevar Tractor PullRavenna
Jim MckeonAnnevar Tractor PullRavenna
Galen MorrisViaero RemoteLexington
Gary KleinFarnam Founder DayFarnam
Dave WurstCozad Arts FestivalCozad
Shirley ZoubelWilber Firemen Mollie B Polka ShowWilber
Spencer HagemeierHomestead Days Car ShowBeatrice
Sherry Kennedy7 Valleys RodeoCallaway
T J WilcoxFirst State Bank Bertrand
Nate AndersBertrand Fair & RodeoBertrand
Connie DouglasGothenburg State BankGothenburg
Jay GuerraPony Express RodeoGothenburg
C J Grams4th of July CelebrationSumner
Janelle Harms4th of July CelebrationHildreth
Kay Vanderschmidt4th of July BBQHildreth
Warron HosseNance County FairFullerton
Aaron ItzenPlymouth Tractor PullPlymouth
Karen WuehlerBands, Brews & BBQCozad
Richard JorgensenFrontier County FairStockville
Teresa PaitzFranklin County FairFranklin
Corey DeLapDawson County FairLexington
Kirby PompkenCrazy DaysBroken Bow
Shari SteinacherFillmore County FairGeneva
Arlon AckermanDawson County Fair BoothLexington
Gary SmidtKearney County FairMinden
Gina EllisFurnas County FairBeaver City
Marty LashleyRed Willow County FairMcCook
Kathy HandlerAdams County FairHastings
Brian RempeAdams County FairHastings
Darrel StromerAdams County FairHastings
Michele WhiteAdams County FairHastings
Roger AlberAdams County Fair Hastings
Lichelle BombechHoward County FairSt. Paul
Justus HarmsThayer County FairDeshler
Chris VoshellPhelps County FairHoldrege
Larry ReiterSherman County FairLoup City
Danielle RiekerGosper County FairElwood
Pete SoucekWebster County FairBladen
Addison JarzynkaHarvard Parade & Car ShowHarvard
Linda J TroesterHamilton County FairAurora
Carol ManchesterMerrick County FairCentral City
Shirley JohnsonCuster County FairBroken Bow
Beverly WittHarlan County FairOrleans
Robert J VickreyYork County FairYork
Melissa ThompsonEustis Fair & Corn ShowEustis
Robin MeierOverton Block PartyOverton
Machelle SmithGothenburg Pony ExpressGothenburg
Melissa SmithSandhills Open Road ChallengeArnold
William WiiestGibbon Tractor PullGibbon
Susan BroekerGibbon Tractor PullGibbon
John HerbigGibbon Tractor PullGibbon
Casey BraderHastings Kool Aid DaysHastings
Dave NoreSeward County Fair Rib RallySeward
Kathy LeisingerGibbon Fire Department FundraiserGibbon
Viola KoperskiGibbon Fire Department FundraiserGibbon
Kelley HendricksonGibbon Fire Department FundraiserGibbon

[table “8” not found /]

 VARIETIESCONTACT INFORMATION
Arrow Seed CompanySY Sunrise
Overland
Brawl CL Plus
SY Monument
SY Wolf
Settler CL
Tam 111
WB Cedar
WB Grainfield
Winterhawk
Byrd
126 North 10th Ave
Broken Bow, NE 68822
800-622-4727
308-872-6826
Darrel Wehnes & SonsOverland671 Rd 318
Inland, NE 68954
402-772-8101
Dunbar Seed Inc.Robidoux
Overland
Byrd
74921 Rd 414
Eustis, NE 69028
308-486-5590
Frenchman Valley CoopVarieties From Agri Pro and Public VarietiesNebraska:
Grant, Imperial, McCook,
Venango, Chappell, Kimball and Sidney.
Wyoming:
Pine Bluffs, Wheatland
800-538-2667
308-882-3226
Knobel SeedsSY Monument
SY Wolf
SY Sunrise
Overland
Ruth
Zenda
72055 567 Ave
Fairbury, NE 68352
402-446-7394
800-451-0946
Mulbach SeedsRuth
Freeman
907 Westridge Dr
Ravenna, NE 68869
308-390-6052
Nelson Certified SeedRobidoux
SY Monument
37629 West Nelson Rd
Wallace, NE 69169
308-387-4698
NuPride Genetics NetworkCamelot
Settler CL
Infinity CL
Brawl CL Plus
Byrd
Denali
P. O. Box 830911
Lincoln, Nebraska 68583-0911
Phone: 402-472-1444
Fax: 402-472-8652
Randy Peters Seed FarmsAgri-Pro and Nebraska Public Varieties:
SY Wolf
SY Monument
Robidoux
L C S Link
L C S Chrome
Ruth
A P 503 C L
W B 4721
W B Grainfield
T-158
SY Sunrise
71353 Rd 378
McCook, NE 69001
308-345-5170
Von JohnsonRobidoux
Freeman
SY Monument
41281 Dr 720
Cambridge, NE 69022
308-697-4654

Home Page
July 1, 2015 - June 30, 2016
Regional Pages
July 1, 2015 - June 30, 2016
July-285,622July-212,875
August-281,213August-186,426
September-276.657September-192,367
October-271,623October-186,525
November-316,530November-179,125
December-323,890December-243,759
January-335,018January-274,572
February-331,482February-219,847
March-326,966March-195,538
April-325,350April-273,231
May-315,371May-219,578
June-287,051June-163,175
Total
3,676,773
Total
2,547,018

Tuesday, September 13, 2016

TIMEINITIALSTIMEINITIALS
8:00 AMS H - Steve Hollman
12:30 PML B - Lynn Broxterman
8:30 AMM A1:00 PMA W - Ashley Wellman
9:00 AMG J - Gordon Jacobitz1:30 PME W
9:30 AMB Z - Brian Zoubek2:00 PMS P - Shannon Peard
10:00 AMJ B - Jeff Berggren2:30 PMB O
10:30 AMT E3:00 PME O
11:00 AMF T3:30 PMC P
11:30 AMW O4:00 PMI H
12:00 PMR V4:30 PMJ L

Wednesday, September 14, 2016

TIMEINITIALSTIMEINITIALS
8:00 AMI R12:30 PMO A
8:30 AMS L1:00 PMB C
9:00 AME D - Erin Ditloff1:30 PMW M - William McLeod
9:30 AMJ A - Jerry Arnold2:00 PMO W - Owen Wilson
10:00 AME G2:30 PMW K
10:30 AML A3:00 PMN B
11:00 AMT W3:30 PMP M
11:30 AMH R4:00 PMZ Q
12:00 PMF R4:30 PMB M

Thursday, September 15, 2016

TIMEINITIALSTIMEINITIALS
8:00 AMS K12:30 PMK M
8:30 AMB G1:00 PMS H
9:00 AMC D1:30 PMB Y
9:30 AMR R - Russell Robertson2:00 PMT B
10:00 AMR F 2:30 PMI H
10:30 AMM S - Melanie Suhr3:00 PMZ K
11:00 AMM J3:30 PMA L
11:30 AMJ P
12:00 PMN B

[table “14” not found /]

[table “37” not found /]

City_Prop

[table “34” not found /]

[table “33” not found /]

[table “20” not found /]

Village_Board

[table “41” not found /]

[table “42” not found /]

[table “21” not found /]

[table “22” not found /]

SchoolBoard


UNOFFICIAL RESULTS

PRESIDENTIAL TICKET
Donald J. Trump, President
Michael R. Pence, Vice President
Hillary Clinton, President
Tim Kaine, Vice President
Gary Johnson, President
Bill Weld, Vice President
Jill Stein, President
Ajamu Baraka, Vice President
Write In - President
Write In - Vice President

CONGRESSIONAL TICKET
Adrian Smith, Republican
Write In

STATE TICKET
For Public Service Commissioner - District 5
Mary Ridder, Republican
Write In

COUNTY TICKET
For County Commissioner - District 1
E. Dean Kugler, Republican
Write In
For County Commissioner - District 4
P J Jacobson, Republican
Write In
For County Commissioner - District 5
Butch Hagan, Republican
Write In

NONPARTISAN TICKET
For University of Nebraska Board of Regents District 7 - 6 year term
Bob Phares
Write in
Chief Justice of the Supreme Court
Shall Chief Justice Michael G. Heavican be retained in office?
Yes
No
Judge of the Supreme Court District 6
Shall Judge John F. Wright be retained in office?
Yes
No
Judge of the Court of Appeals District 6
Shall Judge Frankie J. Moore be retained in office?
Yes
No
Judge of the Nebraska Workers' Compensation Court
Shall Judge Daniel R. Fridrich be retained in office?
Yes
No
Judge of the Nebraska Workers' Compensation Court
Shall Judge John R. Hoffert be retained in office?
Yes
No
Judge of the Nebraska Workers' Compensation Court
Shall Judge James R. Coe be retained in office?
Yes
No
Judge of the District Court District 11
Shall Judge James E. Doyle, IV be retained in office?
Yes
No
Judge of the District Court District 11
Shall Judge David W. Urbom be retained in office?
Yes
No
Judge of the County Court District 11
Shall Jude Anne M. Paine be retained in office?
Yes
No
Judge of the County Court District 11
Shall Judge Jeffrey Wightman be retained in office?
Yes
No
For Central Community College Board of Governors - District 2
David A. Stubbs
Write in
For Central Community College Board of Governors - At Large
Sam Cowan
Write in
For Central Platte Natural Resource District Board Member - Sub District 1
Jay D. Richeson
Write in
For Central Platte Natural Resource District Board Member - Sub District 2
Dwayne Margritz
Write in
For Central Platte Natural Resource District Board Member - Sub District 3
Marvion Reichert Jr.
Write in
For Central Platte Natural Resource District Board Member - 2 year term
Charles J. Bicak
Keith Ostermeier
Write in
For Custer Public Power District Board of Directors - At Large - 6 year term
Brad Howard
Greg J. Smith
Write in
For Dawson Public Power District Board of Directors - Dawson Subdivision - 6 year term
Paul Neil
Write in
For Central Nebraska Public Power and Irrigation District - Dawson Subdivision - 6 year term
David Rowe
Kent L. Aden
Write in
For Educational Service Unit #10 District 8 Board Member
Gene Libal
Write in
For County Weed Board (Vote for up to three)
Dale Gengenbach
Matt Hothem
Thurman Williams
Write in
Write in
Write in

SCHOOL TICKET
For Lexington District 1 School Board Member (Vote for up to three)
Larry Steinberger
Al L. Copper
Cindy Benjamin
Carlos Saiz
Write in
Write in
Write in
For Cozad District 11 School Board Member (Vote for up to three)
Joel Carlson
Ann K. Burkholder
Troy G. Hosick
Dallas Schroecder
Michele R. Starman
Write in
Write in
Write in
For Gothenburg District 20 School Board Member (Vote for up to three)
Jeremy Sitorius
Kyle Fornoff
Becky Jobman
Write in
Write in
Write in
For Overton District 4 School Board Member (Vote for up to three)
Heather Brennan
Keith V. Rudeen
Joel Meier
Write in
Write in
Write in
For S-E-M District 101 School Board Member (Vote for up to three)
Kirby Burden
Matthew Glatter
Bryce Williams
Write in
Write in
Write in
For Callaway District 180 School Board Member (Vote for up to three)
Michael Reiff
Curtis Stallbaumer
Benda Still
Write in
Write in
Write in
For Elm Creek District 9 School Board Member(Vote for up to three)
Lynette J. Mitchell
Marvion Reichert Jr.
Morgan Fouts
J.C. Ourada
Suzanne Brodine
Jeni Brown
Write in
Write in
Write in
For Elwood District 30 School Board Member (Vote for up to three)
Nicholas Niemeier
Thomas B. Martin
Shelly L. Jorges
Kelly Gydesen
Write in
Write in
Write in
For Eustis-Farnam District 95 School Board Member (Vote for up to three)
Ginger Craig
Alan L. Smith
John Keller
Write in
Write in
Write in

CITY TICKET
For Lexington City Council (Vote for up to three)
Linda Miller
Dora A. Vivas
Jeremy Roberts
Write in
Write in
Write in
For Cozad City Council East Ward
Ronald L. Olds
Write in
For Cozad City Council - West Ward
Charles Block
Write in
For Gothenburg City Council East Ward
Randall G. Waskowiak
Write in
For Gothenburg City Council West Ward
Jeffrey M. Kennedy
Write in
For Lexington Airport Authority - 6 year term (Vote for up to two)
David B. Smith
Virgil E. Coryell
Write in
Write in
For Cozad Airport Authority - 6 year term (Vote for up to two)
Leland Spanjer
Joel Heltz
Write in
Write in
For Gothenburg Airport Authority - 6 year term
Craig D. Bartruff
Write in

VILLAGE TICKET
For Village of Eddyville Board Member (Vote for up to two)
Sara Nichols
Gary L. Rohde
Write in
Write in
For Village of Farnam Board Member (Vote for up to three)
Charley Johnson
Calvin J. Krepclk
Dan L. Widick
Cory S. Heath
Write in
Write in
Write in
For Village of Overton Board Member (Vote for up to three)
Stan Jeffries
Brian Freeman
Rob Ecklund
Paul S. Leibhart
Jean Raney
Write in
Write in
Write in
For Village of Sumner Board Member (Vote for up to three)
Paul Zerr
David P. Irwin
DeeAnn Detter
Darrell Barta
Dennis Simmons
Mary Scoville-Sinner
Write in
Write in
Write in

REFERENDUM ordered by Petition of the People
Referendum No. 426
A vote to "Retain" will eliminate the death penalty and change the maximum penalty for the crime of murder in the first degree to life imprisonment by retaining Legislative Bill 268, passed in 2015 by the First Session of the 104th Nebraska Legislature.
A vote to "Repeal" will keep the death penalty as a possible penalty for the crime of murder in the first degree by repealing Legislative Bill 268, passed in 2015 by the First Session of the 104th Nebraska Legislature
Retain
Repeal

[table “27” not found /]

[table “23” not found /]

[table “35” not found /]

[table “24” not found /]

[table “25” not found /]

EVENTLOCATION
Eclipse on the 100th Meridian
August 21st
Tailgate Party 11-12:30
Events and Activities 11-2:00
Click for more information
Downtown Cozad, Nebraska
Broken Bow NEclipse 2017
Four Days of Events, August 18th - 21st
Click for more information
Broken Bow, Nebraska
Dawson County Fair Board and Lexington Chamber of Commerce
Tailgate Watch Party
August 21st
11am to 2pm
Dawson County Fairgrounds
Lexington, Nebraska
SolFest 2017
August 18th-21st
Click for more information
Hastings Nebraska Area
Stuhr Museum - Gem Over the Prairie Eclipse - August 21st
Click for more information
Stuhr Museum - Grand Island, Nebraska
Solar Eclipse Ravenna
August 18th-21st
Click for more information
Ravenna, Nebraska
Great American Eclipse Watch Party - August 21st - 11am-2pm
Click for more information
University of Nebraska Kearney, Cope Stadium, Kearney, Nebraska
Eclipse on the Range
Scheduled Events from August 16th-21st
Click for more information
Stapleton, Nebraska
Cornstalk Total Eclipse Party & Music Festival
August 19th-21st
Click for more information
Callaway, Nebraska

[table “29” not found /]

[table “30” not found /]

[table “31” not found /]

[table “40” not found /]

[table “36” not found /]

SchoolBond

[table “32” not found /]