class="post-template-default single single-post postid-319636 single-format-standard group-blog masthead-fixed full-width singular wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2 vc_responsive"
AKSARBEN Foundation announces 2018 Nebraska Pioneer Farm and Heritage Farm Award recipients | KRVN Radio

AKSARBEN Foundation announces 2018 Nebraska Pioneer Farm and Heritage Farm Award recipients

AKSARBEN Foundation announces 2018 Nebraska Pioneer Farm  and Heritage Farm Award recipients

Omaha, Neb. (June 15, 2018) – The AKSARBEN Foundation, along with Nebraska Farm Bureau and the Nebraska Association of Fair Managers, announces 138 honorees for the 2018 Nebraska Pioneer Farm and Nebraska Heritage Farm Awards. These awards recognize Nebraska farm families who have consecutively held ownership of land in the same family for at least 100 years (Pioneer) or 150 years (Heritage), respectively.

Since its inception in 1956, nearly 10,000 farm families statewide have received the Nebraska Pioneer Farm Award. The Nebraska Heritage Farm Award, established in 2014, has been awarded to nearly 75 farm families. “We look forward to recognizing and awarding these Nebraska farm families each year. The dedication and perseverance demonstrated by these families is a testament to the strong Nebraska values that set our state apart and have been making AKSARBEN proud, for over 120 years,” said Sandra Reding, AKSARBEN Foundation President.

Partnering with AKSARBEN in sponsoring these awards each year, Nebraska Farm Bureau President Steve Nelson has said, “Nebraska Farm Bureau is proud to help sponsor these farm family awards. Nebraska Farm Bureau’s heritage and continuous mission is to serve Nebraska farm and ranch families, and these awards recognize the commitment to preserve and build Nebraska agriculture for future generations.”

Each honoree receives an engraved plaque and gatepost marker as permanent recognition of this milestone. The awards are presented during the annual county fair in which the land is located.

Heritage Awards honoring 150 years
1.    Cass County                                    Robert and Marilyn Halmes, Nicholas Halmes and Ellen Halmes
2.    Cedar County                                     John Douglas Nelson
3.    Cedar County                                    Jerome and Beverly Mueller
4.    Cuming County                                    Audrey Maack
5.    Dixon County                                    Steven Curry
6.    Johnson County                                    Kathy and Bruce Sohnholz
7.    Johnson County                                    Janet and Keith Bohling
8.    Otoe County                                    Don and Kathy Wittler, Pam Wittler-Stichweh and Tom Stichweh
9.    Pawnee County                                    Robert G. and Rebecca E. Smith
10.  Pawnee County                                    Janet and Keith Bohling
11.  Pawnee County                                    John and Anita Duder
12.  Pawnee County                                    Bernadt Family Trust
13.  Richardson County                  Lura Herr, Ralph Arnold, Jarene Herr, and Nancy and James Phillips
14.  Seward County                                    M.O. Daehling Family
15.  Washington County                  Russell and Rowan Lang
16.  Washington County                  Kay Voss, Lawrence Voss, Marilyn Voss and Cynthia Leaker

Pioneer Awards honoring 100 years
1.    Adams County                                    Orville Duden
2.    Antelope County                  Gordon C. Baker
3.    Antelope County                  Sharon A. Klein, Linda L. Varn, Larry A. Braband and Kathy M. Fullerton
4.    Antelope County                  Clee and Monique Wolske and Randy Kossmann
5.    Antelope County                  Clifford and Carol Strahm
6.    Antelope County                  Heithoff Inc.
7.    Boone County                                    Kevin and Jodie Borer
8.    Boone County                                    John M. and Marilyn Roan
9.    Boyd County                                    Terry and Donna Hausmann
10.  Buffalo County                                    Scott and Lisa Phillips
11.  Butler County                                    Steven and Jane Rezac
12.  Butler County                                    Celestine Svoboda
13.  Butler County                                    Mary Ann Rerucha Ostry
14.  Cass County                                    Lori Allington, Linda Tucker, James Woitzel, and Joseph Woitzel
15.  Cass County                                    Blanche Hopp, Mike and Kim Hopp Scholting, and David Hopp
16.  Cass County                                    Louie and Suzanne Allgayer
17.  Cedar County                                    Thomas and Ruth Wiebelhaus
18.  Chase County                                    Prairie View Farms, Inc./Patricia Toft
19.  Cherry County                                    James L. Strong
20.  Cheyenne County                  Eileen A. Hammond
21.  Cheyenne County                  Hyde Agri Farms, LLC
22.  Cheyenne County                  Hyde, LLC
23.  Clay County                                    Russell and MyFanwy Sue Knutzen
24.  Cuming County                                    Daniel, John, Gene and Myron Weineke, and Mary Becker
25.  Cuming County                                    John and Judith Ross
26.  Cuming County                                    Charles John and Lois Weborg
27.  Custer County                                    Reed Farm, Inc./Gail and Tara Reed
28.  Custer County                                    Norma Erickson
29.  Custer County                                    Gibbons Ranches LLC
30.  Dakota County                                    Robert and Marilyn Jacobsen
31.  Dawson County                                    Jim Page and Family
32.  Dixon County                                    Randall Carlson, Lyle and Carol Carlson
33.  Dundy County                                    Patricia Gaugen Cramer and James Cramer
34.  Dundy County                                    Jimmie and Mary Baney
35.  Fillmore County                                    Marion Geiger
36.  Fillmore County                                    Bernard and Ruth Miller
37.  Fillmore County                                    Edwin and Beth Vavra
38.  Fillmore County                                    Keith Lauber
39.  Fillmore County                                    Thomas and Jodene Lovegrove
40.  Fillmore County                                    Linus and Frances Kamler
41.  Fillmore County                                    Bruce and Patricia Rocole
42.  Fillmore County                                    RJ Covert Farming LLC
43.  Franklin County                                    Diana Bunger
44.  Furnas County                                    John M. Lewis
45.  Furnas County                                    Larry and Carolyn ten Bensel
46.  Furnas County                                    L. Delbert Olmsted and Eula K. Olmsted
47.  Gage County                                    Leland and Alice Schlake
48.  Gage County                                    Oran and Judy Obering
49.  Gage County                                    Myron and Donna Helmke
50.  Gage County                                    Charles and Betty Jean Thomas
51.  Garfield County                                    Ray and Margie Gumb
52.  Garfield County                                    Circle V LLC
53.  Grant County                                    Robert and James Zimmerman
54.  Greeley County                                    Charles and Kathy Sweeney
55.  Hamilton County                  Gary and Cheryle Christiansen
56.  Hamilton County                  Judy Wendt
57.  Hamilton County                  Richard Rathje
58.  Hamilton County                  Karna Converse and Kevin Meyer
59.  Holt County                                    Ken Lidgett
60.  Holt County                                    Jerry Homolka Sr and Juanita Homolka
61.  Jefferson County                  Michael and Ramona Bessler
62.  Johnson County                                    Janice A. Reiss and Jerry Carmichael
63.  Kearney County                                    Maxine Aspegren
64.  Keya Paha County                  Dave and Karen Clay
65.  Keya Paha County                  Gloria (Sloan) Frey, Michael Curth, Heather Hartman, Jaccinda Nelson
66.  Keya Paha County                  Ken and Sue Sloan
67.  Knox County                                    Robert Kuhl
68.  Knox County                                    Loren Hintz
69.  Lincoln County                                    G. John LeDioyt
70.  Lincoln County                                    Jim and Nickie Weinman
71.  Lincoln County                                    Charles Dillon Trust/Thomas and Angela Worth
72.  Madison County                  Germaine Krueger
73.  Nance County                                    Lawrence T. and Marjorie M. Brandenburger
74.  Nemaha County                  Terry D. and Deborah A. Ratliff
75.  Nuckolls County                  Fredrick and Jennifer Kujath
76.  Otoe County                                    Glen Wiebusch
77.  Otoe County                                    Amy Ullsperger-Allgood, David Ullsperger, and Andrew Ullsperger
78.  Otoe County                                    Bret and Melissa Wellensieh
79.  Pawnee County                                    Doug and Gay Frazee
80.  Pawnee County                                    Robert G. and Rebecca E. Smith
81.  Perkins County                                    Bill D. Richmond and Carmen M. Richmond
82.  Perkins County                                    Joe Vak Farms Inc.
83.  Perkins County                                    Stanley F. Dolezal
84.  Perkins County                                    Milford Nodlinski
85.  Perkins County                                    Coppersmith Farms Inc.
86.  Pierce County                                    Gilbert Fuchs Estate
87.  Pierce County                                    Douglas Suckstorf
88.  Pierce County                                    Marvin Schlake
89.  Pierce County                                    Earl and LaDonna Leiting
90.  Platte County                                    Lynn John Buhl
91.  Richardson County                  Dean and Betty Whitfield and Dennis and Cindy Whitfield
92.  Rock County                                    Janet and Terry Steward
93.  Saline County                                    Helen Odvody and Marvin Sr.
94.  Saline County                                    Raymond Broz
95.  Saline County                                    Franklin and Pamela Kunc
96.  Saline County                                    Daryl and Lana Musil
97.  Saunders County                  Daryl and Jim Gerke
98.  Saunders County                  Kent and Laurie Pearson
99.  Saunders County                  Kenneth Mumm/Annette Rogers
100.                Scotts Bluff County                  Meruyn, Marilyn, Michael, Shirley, Myron, and Nancy Gompert
101.                Seward County                                    Douglas Havlat
102.                Seward County                                    Monty Klintworth
100. Seward County                                    Blue River Acres LLC
101. Seward County                                    Eugene and Diane Wagenknecht
102. Seward County                                    Eric and Jessica Baack
103. Stanton County                                    Dennis and Joyce Kment and Lois and Mike Morfeld
104. Thayer County                                    Ruth Yoachim
105. Thayer County                                    Joseph G. Hergott, Jr.
106. Valley County                                    Carolyn A. Brown Imlay
107. Washington County                  Earl F. Wulf Family Trust/Lucille A. Wulf Rev Trust
108. Washington County                  Ben Hiebenthal and Karen Drewery
109. Washington County                  Laura Hiebenthal and Annette Gaskill
110. Washington County                  Fred and Sherrill Schumacher
111. Washington County                  Andersen Farms
112. Wayne County                                    William Kinney
113. Wheeler County                                    Terry and Phyllis Harpster
114. York County                                    Donald W. Miltner, Sr. Living Trust

© 2018 Nebraska Rural Radio Association. All rights reserved. Republishing, rebroadcasting, rewriting, redistributing prohibited. Copyright Information
Share:
Comments